Ebből a kiváló popdalból idézett Obama elnök

Obama nem tréfált, és ahogy ígérte, latin-amerikai körútjának második állomásán, Rio de Janeiróban (az első Brazíliaváros volt) vasárnap tényleg ellátogatott az Isten városába, ahol első kézből tekintette meg az UPP (Unidade de Polícia Pacificadora) projektet. (Az UPP egy sikeres bűnüldöző program, amely arra irányul, hogy visszaszerezzék a drogdealerektől és magán milíciáktól a favelák irányítását. 2010-től 12 riói favelában fut a program, az egyik a Cidade de Deus, azaz Isten városa, a Complexo Alemao nevű favelában elért őrületes sikerekről novemberben itt is szó volt.)

A brazil sajtó szerint azért is eshetett az Isten városára a választás, mert sík (olyan kivételes favela, amely nem hegyre épült) és sokkal szélesebbek az utak, mint a többi favelában, ezért itt könnyebb szavatolni a presidente biztonságát. Az elnök és családja amúgy páncélautóban utazott, és saját emberei mellett a fegyveres erők, a BOPE és az UPP helyi rendőrei is védték.

Obama az Isten városában (Forrás: Globo)

Nem is történt baj, pedig Obama még a kissrácokkal is focizott, itt a Globo minimálvideója az előkészületekről, a favela-lakók extázisáról, az integető elnökről, és az Obama hasonmásról. Ez meg itt egy remek képgaléria, egyebek mellett látható, ahogy az Obama-házaspár elragadtatva néz capoeirázó kisgyerekeket.

Azt protokoll szempontból érdekesnek tartom még megjegyezni, hogy Obama nagyobbik lánya, Malia rövidnadrágban focizgatott a helyi fiatalokkal – a különös outfitet meg a 11. képen lehet megnézni.

Jorge Ben Jor és Coelho Obamárol tweetel

A favelalátogatás előtt Obama előbb a brazil néphez beszélt (kb. "A Líbiában szabadságukért harcoló emberek és a Közel-Kelet inspirálódhat a szabad és vibráló Brazília példájából"), illetve válogatott vendégsereg előtt tartott beszédet a Theatro Municipalban, ahonnan néhány híres brazil művész azon melegében ki is nyomta a Twitterre a presidente-ről alkotott benyomásait. Leginkább azok örültek, akikről az elnök szót ejtett beszédében.

Ilyen volt például Jorge Ben Jor (lásd videó), aki nagyon belelkesedett, és büszkén írta, hogy „Nagy ölelés Obama elnöknek! Megemlített a beszédében!”. Obama ugyanis idézett egy részletet a País Tropical című dalból, amikor az országról alkotott benyomásait taglalta: „Sosem gondoltam volna, hogy ez az ország még annál is szebb, mint a filmben” - utalt itt meg az Orfeu negro, azaz Fekete Orfeusz című filmre, majd így folytatta: „Ismerik, ahogy Jorge Ben Jor is mondja: "um país tropical abençoado por Deus e bonito por natureza" (kb. „Egy Isten áldotta trópusi ország, csodás természettel”).

Obama a favelában lakó gyerekekkel focizik (Forrás:Globo)

A másik gyors twitteres maga a mágikus lektűrirodalom-király, Paulo Coelho volt, aki azt írta, miután Obama tőle is idézett valamelyik lényegtelen, ámde bizonyára nagy sikerű könyvéből, hogy „Obama elnök idézett tőlem”. (Minderről brazilul itt.)

(Fontos politikai ügyek a másik oldalon!)

A látogatás oka

A hivatalos program amúgy szombaton volt Brazíliavárosban, ahol Obama leszögezte, Washington támogatja Brazíliát gazdasági nagyhatalommá válásának folyamatában.

Obama az egészen új brazil elnökkel, Dilma Rousseffel folyatott tárgyalásain Brazíliát az Egyesült Államok egyik legnagyobb kereskedelmi partnereként méltatta, hozzátéve, hogy mindketten sokat tehetnek még a kétoldalú gazdasági kapcsolatok továbbfejlesztésért, különösen az energiaipari együttműködésben.

És itt egy kis gazdaságtan via MTI:  Brazília a latin-amerikai térség legnagyobb államaként kimagasló stratégiai és gazdasági jelentőséggel bír Washington számára. A világ hetedik legnagyobb gazdaságaként tagja a Kínát, Indiát és Oroszországot is tömörítő, egyre befolyásosabb BRIC-csoportnak.

A Brazília mint gazdasági hatalom iránt megélénkült befektetői érdeklődés jele, hogy tavaly rekord nagyságú külföldi működő tőke érkezett az országba: a 48,462 milliárd dollár történelmi rekord, amely lehetővé teszi a folyó fizetési mérleg hiányának enyhítését.

A külföldiek 2010-ben 86,7 százalékkal többet ruháztak be, mint 2009-ben, de a működőtőke-befektetések tavalyi nagysága még a korábbi rekord 2008-as évet is túlszárnyalta, amikor 45 milliárd dollár érkezett.

Brazília külső adóssága - amely szintén rekord - ugyanakkor 47,518 milliárd dollár volt 2010-ben, a tavalyi GDP hozzávetőleg 2,28 százaléka.

A brazil gazdaság tavaly - előzetes becslések szerint - 7,3 százalékkal növekedett.